Dažniausi televizorių gedimai

televizoriu gedimaiJei turite kineskopinį televizorių

Kineskopiniai televizoriai gali tarnauti labai ilgai, arba, atvirkščiai, labai trumpai. Įprasta manyti, kad tokių įrenginių tarnavimo laikas yra 20 tūkstančių valandų. Žiūrint TV apie 8 valandas per dieną, tai sudaro 8-10 metų. Per tiek laiko kineskopo šviesumas sumažėja per pusę. Šviesumą televizoriuje galima padidinti, bet tuomet sumažėja vaizdo ryškumas (fokusavimas). Taip derinant įrenginį galima žiūrėti TV dar 10 metų arba 20 metų, kol kineskopas visiškai neišbluks, o vaizdas nepasidarys tamsus. Bet per tą laiką televizoriuje gali išeiti iš rikiuotės kitos dalys, pvz., perdegti elektronika.

Šiais laikais televizorius savarankiškai taisomas retai – dažniau kreipiamasi į remonto serviso centrus.

Taigi, pagrindinė kineskopinio televizoriaus liga yra vaizdo patamsėjimas ir išblukimas. Antra bėda, kurį gali jį užklupti – tai „taškų išdegimas“. Kai labai ilgai rodomas tas pats paveiksliukas, jis gali visam laikui „įsispausti“ ekrane. Šį defektą dažnai galima išvysti parduotuvėse stovinčiuose televizoriuose, kurie visą laiką rodo tos pačios kompanijos reklamą. Jų ekranuose įsispaudžia kompanijos logotipas. Prieš keliolika metų, kai dar nebuvo didelio kanalų pasirinkimo, išdegusius ekranus buvo galima pamatyti ir namų televizoriuose, kurių savininkai žiūrėdavo tik vieną programą. Šiuo atveju ekrane įsispausdavo kanalo logotipas viršutiniame arba apatiniame kampe.

Trečia kineskopinius televizorius kamuojanti liga – elektronikos gedimai. Čia galioja taisyklė: kuo žinomesnis ir geresnę reputaciją turintis gamintojas, tuo mažesnė tikimybė, kad suges įrenginys. Sovietiniai televizoriai šioje srityje užsitarnavo laba prastą reputaciją. Tad jei turite Sovietinėje Sąjungoje gamintą kineskopinį TV ir jis dar gerai veikia, manykite, kad jums labai pasisekė.

Jei turite LCD televizorių

Silpniausia skystųjų kristalų (LCD) televizorių vieta yra apšvietimo lempos. Su laiku jos nusilpsta ir vaizdas ekrane išblunka. Naujausių modelių lempos apskaičiuotos 100 tūkstančių valandų vidutiniam darbui. Prieš 5-7 metus gamintų modelių tarnavimo laikas buvo mažesnis, apie 30-50 tūkstančių valandų. Žiūrint po 8 valandas per dieną, pirmu atveju susidaro 35 metai, o antru – 10-17 metų. Būtent tiek laiko turėtų tarnauti jūsų TV.

Senesniuose LCD televizoriuose įtaisytos fluorescencinės lempos, kurios ne tik silpsta, bet dar ir keičia spalvą. Dėl to vaizdas ekrane dažniausiai įgauna geltoną atspalvį. Naujausi LCD modeliai turi LED apšvietimą, kuris yra žymiai atsparesnis šiai ligai.

Abiejų defektų, tiek patamsėjimo, tiek ir spalvų išsiderinimo, įtaką vaizdo kokybei galima bandyti sušvelninti keičiant televizoriaus nustatymus. Deja, šios priemonės padeda tik iš dalies, senas televizorius vis tiek rodys prastesnį vaizdą nei naujas.

Išdegęs logotipas televizoriaus ekrane

Skystųjų kristalų televizoriai taip pat gali „išdegti“, tačiau šis defektas pasireiškia silpniau nei kineskopiniuose TV. Taškai LCD ekrane gali ir „numirti“. Mirę arba neveikiantys taškai (angl. dead pixel) LCD ekrane ne išsijungia, kaip galima pamanyti, bet visuomet šviečia balta spalva. Dėl to jie geriau matomi tamsiame vaizde. Kuo daugiau mirusių taškų, tuo jie labiau pastebimi. Laimei, šiuolaikiniai televizoriai labai retai serga šia liga. LCD ekranai žymiai rečiau išsiderina nei kineskopiniai televizoriai, dėl to juos reikia mažiau prižiūrėti ir derinti.

O kiek gyvuoja plazminiai ekranai?

Plazminiai televizoriai turėtų dirbti tiek pat, kiek ir LCD. Naujausi modeliai apskaičiuoti 100 tūkstančių valandų, o keliais metais senesni – dvigubai arba trigubai trumpesniam darbui. Skaičiuojant metais, pirmieji turėtų dirbti 35 metus, o antrieji – 10-17 metų.

Plazminiai televizoriai „serga“ tomis pačiomis ligomis, kaip ir LCD bei kineskopai. Kiekvienas plazminio ekrano taškas yra mažytė fluorescencinė lempa. Šie šviesos šaltiniai dirbdami „dėvisi“ ir dėl to vaizdas išblunka bei patamsėja. Plazminio TV taškai gali „išdegti“, dėl to nerekomenduojama ilgą laiką žiūrėti į tą patį vaizdą.